שחרור רגשי

שחרור רגשי הנו השתחררות מכאב רגשי וזאת כאשר יש מגוון כאבים שהנם: הכאב הקטן כאשר האדם משאיר דבר מאחור, הכאב הגדול כשהתוכניות הגדולות שלו נכשלות, הכאב החד כשהוא עושה טעויות, הכאב המציק של ההצלחה שאינה מביאה איתה את ההרגשה הטובה לה ציפה, הכאב המר של הבגידה, והכאב המתוק של אמפתיה כלפי חבר שזקוק לעזרה.
הכאב הוא עבור החיים, ובעזרת הטיפים הבאים ניתן ללמוד כיצד להפוך את אותו הכאב למקור כוח וחכמה.
1. הודיה בכאב הרגשי כדי שניתן יהיה להתמודד איתו ולרפא אותו
כאב רגשי הוא פחות דרמטי מכאב פיזי, לפחות למתבונן מבחוץ, אך הוא נפוץ יותר וקשה יותר לטיפול מאשר עצם שבורה. הניסיונות של האדם להסתיר את הכאב הרגשי מגבירים את הנטל שהוא יוצר על עצמו. אל לו לעשות את זה לעצמו. קל יותר להגיד "כואב לי הראש" מאשר "כואב לי הלב", אך אין זה אומר שעליו לטפל פחות בכאב הרגשי.
2. השתחררות ממה שהיה וכבר איננו
האדם ירגיש חופשי כשיבין שדבר בעולם הזה לא "שייך" לו באופן בלעדי ולכן יסכים לשחרר את הדברים שהחשיב עד היום כ"שלו". עם זאת, אחד הדברים הקשים ביותר ליישום בחיים, הוא היכולת לשחרר, בין אם זה רכושנות, אובססיה, כעס, אהבה או אבדה. שינוי הוא לא דבר קל – האדם נאבק להחזיק את מה ששלו ונלחם נגד עצמו כדי לשחרר, אך השחרור בריא להמשך הדרך שלו. הוא מנקה ממחשבותיו את העבר שנצמד אליו. עליו לשחרר את עצמו רגשית מדברים שפעם היו עבורו בעלי משמעות גדולה, על מנת שיוכל לעבור את השינוי ואת הכאב שהוא מביא איתו.
3. ניתוק הרגשות מהבעיה
אדם מורכב מדברים רבים, ולא רק מהבעיות שלו. משמעות הדבר היא שהוא חזק יותר מהבעיות שלו, ושיש לו את היכולת לשנות אותם ואת מה שהוא מרגיש כלפיהם. עליו להסתכל על החיים שלו במבט אובייקטיבי מהצד ולנתח את גודל הבעיה שלו ללא התחשבות ברגשותיו האישיים. כשיבין את גודלה האובייקטיבי, יהיה לו הרבה יותר קל לראות כמה פשוטה היא ביחס למה שחשב והיא תגרום לו הרבה פחות כאב.
4. התייחסות לכל אתגר כמטלה לימודית לחיים
על האדם לשאלו את עצמו: "מה המצב הזה בא ללמד אותי?" כל מצב בחייו הוא שיעור ממנו הוא יכול ואמור ללמוד. חלק מהשיעורים האלה מחזקים ומחשלים אותו, עוזרים לו לתקשר בצורה טובה וברורה יותר, גורמים לו לסמוך על האינסטינקטים שלו ומלמדים אותו כיצד לסלוח ומתי לשחרר. בפועל,דברים חדשים לומדים ולא מנסים.
5. חקירה עצמית דרך שאלות חיוביות יותר
אם האדם שואלים את עצמו שאלות שליליות, הוא יקבל תשובות שליליות. אין תשובה חיובית ל-"מדוע דווקא לי זה קורה?", "מדוע לא עשיתי את זה אחרת , וכו'. האם הוא נותן למישהו אחר לשאול אותו את השאלות המייאשות האלה? עליו להחליף אותן בשאלות חיוביות שידחפו אותו קדימה כמו "מה ניתן לעשות כדי להתגבר על המצב?" או "מה אני יכול לעשות עכשיו כדי לתקן את המצב?".
6. השמת שינויים קטנים בהתאם למה שעובד ומה שלא
חלק גדול מאוד מהחיים של האדם הוא תוצאה של הבחירות שעשה. אם הוא אינו אוהב חלק מחייו, עליו לשנות את אופן קבלת ההחלטות שלו. השינוי הזה עשוי להיות לא קל, אך הוא אפשרי ביותר. האדם מייצר לעצמו הרגלים שתוקעים את חייו באופן יומיומי, ועל מנת להיפטר מהם, עליו לעשות בדיוק את אותו הדבר, אך בכיוון ההפוך. עליו ליצור לעצמו הרגל שיקדם את חייו. לכן מומלץ להתמקד בדברים הקטנים שהוא יכול לעשות ולשנות עכשיו ולא בדברים הגדולים שאינו יכול לעשות ולשנות. השינויים היומיומיים האלה יצטברו לבסוף ויהפכו לתוצאה רבת ערך.
7. הישארות רגוע והתמקדות בחצי הכוס המלאה
האדם האופטימי רואה את המציאות כחימר ומכאן משדר גמישות, קלילות ויציבות. מכאן רצוי שהאדם ישדר אופטימיות ויעצב את החימר בדרך שלו. עליו לקחת את מה שלמד מהחיים ולבנות לעצמו דבר חדש. במילים אחרות, אל לו לחפש את הקשיים בהזדמנויות שנקרות בדרכו, אלא את ההזדמנויות בקשיים שעומדים בדרכו. עליו לזכור שתמיד יש זמן לחגיגות ניצחון, ואם יאט קצת את הקצב שלו ויחגגו גם את הניצחונות הקטנים שבדרך, הוא ייתן לעצמן תנופה והשראה להמשיך ולהתמיד בה.
8. התייחסות פחות לדעה של אחרים
הדברים שאנשים אומרים על אדם ספציפי ועושים לו, קשורים אליהם הרבה יותר מאשר אליו. התגובות של הסובבים אליו מגיעות מנקודת המבט שלהם, אשר כוללת פצעים מהעבר שלהם וניסיון חיים אישי. בין אם מישהו חושב שהאדם מדהים או מאמין שהוא נורא, המחשבה הזו מגיעה יותר מבעל המחשבה מאשר האדם עצמו שאליו היא מיוחסת. בפועל מוצע להתעלות על הכאב, האכזבה והעצב שמגיעים לעיתים כשאדם לוקח את הדברים האלה יותר מידי לפן האישי. ברוב המקרים, בריא יותר לנפש האדם להתעלם מהדברים שאומרים עליו – טובים ורעים כאחד, ולפעול על פי האינטואיציה האישית וחכמת החיים שלו.
9. אימוץ גישת חיים משופרת וחזקה יותר שלו
האדם אינו מי שהיה פעם, וזה בסדר. פגעו בו, הוא סבל כאב ועבר אינספור עליות ומורדות שהפכו אותו למי שהוא היום. במהלך השנים, כל כך הרבה דברים קרו ששינו את האופן שבו הוא מסתכל על החיים, דברים שלימדו אותו שיעורים חשובים לחיים ודברים שהכריחו את הנפש שלו לגדול. כשהזמן עובר, איש לא נשאר כמי שהיה, וחלק מהאנשים יגידו לאדם שהשתנה. עליו להגיב בכך שיגיד "כמובן שהשתניתי, זו מהות החיים. אני עדיין אותו בן אדם, רק חזק יותר ממה שהייתי עקב כל הניסיונות והמבחנים שהיו לי."

לסיכום, על כל אחד לזכור שכוח לא מגיע מנוחות, אלא מגיע מיציאה מאזור הנוחות שלו והתגברות על הקשיים שלא חשב שיצליח לסיים. כשהוא מוצא את עצמו ברגעים הכואבים ביותר שבחייו, אז הוא פתוח לשינויים המשמעותיים והחיוביים ביותר שיוכל לעשות בעצמו. בסופו של דבר, האדם החזק הוא זה שמרגיש את הכאב, מקבל אותו, לומד ממנו ונלחם דרכו. הוא הופך את הכאב לחכמה ולכוח.

אודות משה חתוכה

משה חתוכה, מעניק שירות טיפולי אלטרנטיבי שעוזר לחולי אפילפסיה לעבור תהליך שחרור יעיל מהמחלה, ולהתחבר מחדש לחיים מלאים ומספקים. כל זה דרך טיפול אישי דרך מפגשי אימון 1*1 בני שעה.
כדי להתחיל לשלוט בתסמיני המחלה, בדרך לחיים מלאים ומספקים - אני מזמין אתכם ללחוץ על הקישור הנוכחי למדריך להשתחררות מכעסים ורגשות שליליים– לגמרי בחינם!

השארת תגובה